Верховна Рада України прийняла у першому читанні Законопроект «Про вищу освіту»

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект №1187-2 «Про вищу освіту». За відповідне рішення проголосувало 230 народних депутатів. Фракція комуністів не брала участі у голосуванні, у фракції Партії регіонів рішення підтримав 1 депутат.

Законопроект «Про вищу освіту» був розроблений ще у 2012 році робочою групою, яку очолював ректор НТУУ «КПІ» Михайло Згуровський. Робота над законопроектом здійснювалася на засадах обговорення представниками громадськості, студентства та освітніх організацій. Через Інтернет було отримано понад 3 тисячі пропозицій, в робочій групі взяли участь представники понад 30 організацій.

Головними новелами законопроекту «Про вищу освіту», порівняно з попереднім, є: встановлення рівнів та ступенів освіти, ліквідація рівнів акредитації вищих навчальних закладів, запровадження академічного та першого наукового ступеня — доктор філософії, запровадження Національного агентства з якості вищої освіти та незалежних установ оцінювання та забезпечення якості вищої освіти, встановлення нового порядку набуття вищим навчальним закладом статусу національного, започаткування дослідницьких університетів, закріплення на законодавчому рівні системи зовнішнього незалежного оцінювання, розширення автономії вищих навчальних закладів тощо.

Як відомо, у парламенті було зареєстровано три законопроекти про вищу освіту: законопроект № 1187, внесений народними депутатами від Партії регіонів і два альтернативні законопроекти: № 1187-1 від фракцій «Батьківщини», «УДАРу» і «Свободи» та №1187-2, розробленого групою Михайла Згуровського.

За словами Голови парламентського комітету з питань науки і освіти Лілії Гриневич, прийнятий за основу законопроект є системним проектом змін, що підготовлений у результаті прозорого демократичного діалогу всіх зацікавлених соціальних груп і може вивести українську вищу освіту на європейський шлях розвитку, зміцнити позиції українських вищих навчальних закладів на світовому ринку освіти та інновацій, підвищити якість освіти і зробити українських випускників більш конкурентоспроможними на ринку праці.